Proje Bilgileri

Tayland baskısı sebebiyle oldukça sıkıntılı bir hayat yaşayan Patanili Müslümanların özellikle üzerinde durdukları sorunlarından birisi de Müslüman topluluğun geleceğini belirleyecek olan çocukların eğitim ihtiyacıdır.

Bölge Müslümanlarının moral değer, gelenek, örf, adet ve dinlerini gelecek nesillere aktararak asimile olmadan mevcudiyetlerini devam ettirebilmelerini; çocuklarının eğitim, beceri, kabiliyet ve imkanları ile yapabilecekleri belirleyecektir.

Bugün Patani’de 40 bin civarında olduğu tahmin edilen yetim çocukların barınma ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Patanili yetim çocuklarımız aracılığı ile bölge Müslümanlarının geleceğe daha güven ve umutla bakabilmelerini, toplumla daha entegre hale gelebilmelerini; dini, kültürel, siyasi, sosyolojik ve ekonomik varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayabilmek amacıyla eğitim alanındaki ihtiyaç ve eksiklerinin giderilmesi çok önemlidir. Bu sebeplerle bölgede bir yetim okulu inşa edilmesi ve tüm tefrişatının karşılanması hedeflenmektedir. Eğitimli nesiller geleceğin teminatıdır.

Bu bağlamda, Birşeyyap Gönüllü İnisiyatifi olarak geliştirdiğimiz Birşeyyap Paketi‘ni yetim okulu ihtiyacının giderilmesine yönelik başlattığımız kampanya dahilinde destekçilerimize hediye olarak sunmaktayız.

Amacımız, bu küçük hediyemiz ile okulumuzun inşası için gerekli olan finansal kaynağı sizlerin desteği ile en kısa zamanda sağlayabilmek ve aynı zamanda da, İHH Dünya yetimhanelerinde kalan çocuklarımız ile doğrudan iletişim kurma imkanını sizlere sunmaktır.

PROJE KONUSU

Patani bölgesindeki Jala Eyaleti’nde İslam okuluna bağışlanmış, koordinatları 6,4251520, 101,2804520 olan 2.000 m2’lik bir alan üzerinde her katı 328 m2 olacak şekilde toplamda 656 m2 alana sahip bir okul binası inşa edilecektir.

İnşa edilecek olan bina 2 katlı olup ilk katında 4 sınıf, ikinci katında ise 2 sınıf, 1 öğretmenler odası, 1 bilgisayar odası ve toplamda 8 tuvalet içermektedir.

Her biri 48 m2 olan sınıflarda 40’ar öğrenci olmak üzere toplamda 240 öğrenci projeden yararlanacaktır. Proje kâr amacı gütmeksizin ihtiyaç sahiplerine ve yetimlerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması noktasında hizmet vermesi amacıyla hazırlanmıştır. Öğrenciler akademik konuların yanı sıra Kur’an eğitimi ile birlikte İslami eğitimi alarak bölge Müslümanlarına özgü Malay gelenekleri çerçevesinde yetiştirileceklerdir.

 Konu ile ilgili İHH İnsani Yardım Vakfı‘ndan da bilgi alınabilir.